Amikor elromlik egy háztartási eszköz, sokakban felmerül a kérdés, hogy házilag megoldható-e a probléma, vagy szakembert kell hívni.
Összeszedtük azokat a hasznos teendőket, amelyekkel saját magunk is elháríthatunk egyszerűbb hibajelenségeket, illetve meggyorsíthatjuk a szakember munkáját.
Hibajelzések
Nagyon kevés kivételtől eltekintve, szinte minden mosó- illetve mosogatógép ad valamilyen hibajelzést rendellenes működés esetén. Ha a készüléken van digitális kijelző egyszerű dolgunk van, csak fel kell jegyezni az ott látható kódot. A felhasználói kézikönyvek tartalmaznak listát a lehetséges kódokról. Azokhoz a hibakódokhoz, amelyek a felhasználó által is megoldható hibajelenségekhez tartoznak, rövid leírás is kapcsolódik az elhárítás módjáról.
Ahol nincs kijelző, javasolt feljegyezni a visszajelző lámpák állapotát. Hiba esetén a visszajelző lámpák egyfajta kódot jeleznek, kikapcsolt, bekapcsolt, illetve villogó jelzésükkel. Ezek feljegyzése megkönnyítheti a szakember számára a hibajelenség megoldását.
Dugulás
Az egyik leggyakoribb hibajelenség, amit a felhasználó is el tud hárítani a dugulás. Amennyiben hiba esetén marad víz a készülékben, célszerű a felhasználó által is elérhető helyeken ellenőrizni a lehetséges dugulásokat. Mosógépeknél elsősorban a szűrőt. Ez legtöbbször a készülék elején egy lepattintható burkolat alatt, vagy egy kis ajtó mögött található. A felhasználói kézikönyv általában kitér a szűrőbetétek helyes tisztítására.
Lehet még dugulás a szennyvízcső becsatlakozási pontján(szifon). Itt javasolt a szennyvízcsövet a szifonról leválasztani, és a szifon belsejét is átvizsgálni.
Elzárt vízcsap
Triviálisnak tűnhet, de sokszor megesett már. Főleg olyan albérletekben, ahol egymástól függetlenül többen is használják a készüléket. Valaki elzárja és nem jelzi a többiek felé, akik megszokásból nem gondolnak erre a lehetőségre, illetve gyerekek is tudnak hasonló huncutságot elkövetni. 🙂 Emellett célszerű azt is ellenőrizni, hogy van-e egyáltalán víznyomás, pl. a csapból folyik-e.
Nincs hálózati feszültség
Ez is megeshet főleg újabb háztartásokban, ahol gyakran a mosógép dugaljához teljesen külön kismegszakító tartozik. Egy esetleges hiba esetén fel sem tűnik, hiszen minden más helyen van áram a háztartásban. Ilyenkor például egy hajszárító csatlakoztatásával, egyszerűen lehet ellenőrizni a hálózati feszültség meglétét.
Négy viszonylag egyszerű vizsgálat és lehet, hogy fel sem kell emelnie a telefont.