Háztartási gépek. Velünk élnek a mindennapokban, legtöbbször fel sem tűnik, mennyire meg tudják könnyíteni az életünket. Sajnos előbb utóbb minden gép életében eljön az a pillanat, amikor meghibásodik. Talán mind közül a mosógépnek a legfájdalmasabb a hiánya. Néha egyszerűbb hibák, (pl. Mosógép dugulás) az ügyfél által is elháríthatóak, nem feltétlenül kell rögtön szakember segítségét igénybevenni.
A mosógéphibák közül is az egyik legkellemetlenebb, amikor a készülék a mosási fázis közben áll meg, tele vízzel és esetleg még az ajtót sem tudjuk kinyitni. Mit tehetünk ilyenkor? Első lépésként mindenképp áramtalanítsuk a készüléket!
Mosógépben lévő víz leengedése
Ha a mosógépben áll a víz, első lépésként meg lehet próbálni eltávolítani a bennmaradt mosóvizet. Általában minden mosógép rendelkezik önálló “szivattyúzás” vagy “centrifugálás” programmal. Válasszuk ki az említett programok egyikét, indítás után a készülék elkezdi leszivattyúzni a bennragadt mosóvizet. Ha a folyamat alatt rendellenes hangot tapasztal, kapcsolja ki a készüléket! Ilyenkor mindenképp érdemesebb szakértő segítséget igénybevenni. A mosóvíz leszivattyúzása után általában az ajtó is nyithatóvá válik.
Amennyiben nem sikerül a szivattyúprogrammal eltávolítania mosóvizet, általában két további lehetőségünk marad. Amennyiben a mosógép szennyvízcsöve a készülék alján van kivezetve a vázból, akkor a kifolyócsövet a szennyvízcsatlakozásról leválasztva, a csövet a talajszintre leengedve egy edénybe vagy lavórba le tudjuk engedni a maradék mosóvizet.
Mosógép dugulás
Ha így sem sikerül leengedni a vizet, feltehetően mosógép dugulás van a háttérben. Ha a kivezető cső a szennyvíz rendszerbe van bekötve, ellenőrizze a kivezető szifont, ott is előfordulhat dugulás. Utolsó megoldásként meg lehet próbálkozni a külső szűrőbetét eltávolításával. (A legtöbb készülék külső szűrővel rendelkezik, de azért vannak kivételek.) A külső szűrők általában a készülékek elülső-alsó részén találhatóak és egy kis ajtó nyitásával illetve burkolati elem eltávolításával válnak láthatóvá. A készülék használati útmutatója általában pontos leírást ad a szűrőbetét tisztításáról.
FONTOS!: Amennyiben víz van a készülékben, a szűrőbetét eltávolításakor fel kell készülni, a kifolyó víz felfogására. Egyes készülékeken a szűrőbetét mellett található egy kis vékony gumicső. Ez a csövecske pont az ilyen esetekre lett kitalálva. A végében lévő kis dugót eltávolítva igaz lassan, de kultúrátlan el lehet távolítani a mosógépben maradt vizet. Amennyiben itt nem jön víz, vagy az Ön készülékén nincs ilyen lehetőség, jön a szűrőbetét eltávolítása. Először csak lazítsuk meg a szűrőbetétet annyira, hogy elkezdjen kifelé folyni a mosóvíz. A kifolyó vizet egy laposabb tállal, vagy egy törölközővel tudja felfogni. A szűrőbetét gyors eltávolításakor számolni kell a mosógépben lévő vízmennyiség gyors kiürülésével. Amennyiben a szűrőházban találunk olyan anyagot ami okozhatott dugulást, pl. textildarab, színfogó kendő, pénzérme, akkor az eltávolítása után megpróbálkozhatunk egy ismételt mosóprogram elindításával. Amennyiben a víz továbbra sem folyik le javasoljuk, hogy hívjon szakembert.
Amennyiben sikerült a vizet eltávolítani, de a mosógép továbbra sem nyitható, a következő megoldással próbálkozhatunk. Egyes mosógépek rendelkeznek úgynevezett vésznyitási funkcióval. Ezek használatát általában a kezelési útmutató részletezi. Jellemzően a szűrőbetét mellett található egy kis (általában színes) fogantyú, melynek meghúzásával az ajtó kinyílik, vagy nyithatóvá válik.
Ha a fentiek alkalmazásával nem sikerült elhárítania a problémát, érdemes mosógépszerelő segítségét igénybe venni.